Määratlemata orhideefestival Puhka Eestis Saaremaa Vilsandi Rahvuspark

Maarika Toomeli artikkel väljaandele PUHKA EESTIS 2014

intervjuu Maarika Toomeliga

Lääne-Saaremaa mereäärsetel aasadel ja põldudel ning maanteeservadel võib maist augustini leida kuni 33 imelise nimega looduslikku orhideeliiki. Mõned neist on üliharuldased, teisi leidub aga üsna rohkesti. Just seal, Eestimaa kõige orhideerikkamas piirkonnas, Vilsandi Rahvuspargi (VRP) aladel, peetakse tänavu juunis teistkordselt Saaremaa Orhideefestivali.
Uurisime festivali korraldajalt Maarika Toomelilt, millega täpsemalt tegu.
Kust pärineb idee korraldada orhideefestivali ja miks just Saaremaal?
Saaremaale tulles ei jõuta sageli Kuressaarest kaugemale ja VRP-st rääkides vaatavad kõik kohe Vilsandi saare poole, teadmata et rahvuspark hõlmab lisaks Vilsandile veel üle 150 laiu, rahu ja saare ning ka Saaremaa lääneranniku riba üle 50 km ulatuses. Ometi asub üks Euroopa vanimaid looduskaitsealasid- tänase nimega VRP – vaid poole tunni autosõidu kaugusel Saaremaa pealinnast. Üks meie suurimaid loodusväärtusi lindude, hallhüljeste ja fossiilsete pangapaljandite kõrval on ka imekspandav botaaniline liigirikkus, millest looduslikud orhideed moodustavad olulise osa.
VRP-s on loodusesõpradele uskumatult palju avastada ja meil on arvukalt ettevõtteid, kes pakuvad suurepäraseid teenuseid, kuid vajavad tuge ja abi turunduses. Sestap oli vaja ühist nimetajat. Leidsime selleks atraktiivse osa meie loodusest- orhideed.
Juba orhideede õiekuju on väga eriline võrreldes nn. „tavalise lillega“, selles peitub salapära, mõistatus. Orhideesid on ikka peetud armuasjade ja armastuse ja romantika sümboliks.

Saaremaa Orhideefestival

Meie rahvatraditsioon teab hulgaliselt rituaale ja ussisõnu, kuidas nende lillede abil vastuarmastust leida. Või võtame looduslike orhideede nimed – kaunis kuldking, soo-neiuvaip, kahkjaspunane sõrmkäpp, lõhnav käoraamat ehk ööviilul, kärbesõis, valge tolmpea jne. Selles kõiges on salapära ja müstikat. Kõikide nende liikidega saab Saaremaa II Orhideefestivalil ka looduses tutvuda.

Kui ligitõmbavad on orhideed Eesti inimese jaoks, kas festivalikülastajaid on piisavalt või võiks huvilisi rohkem olla?
Esimese festivali külastajahuvi oli nii suur, et me ei saanud teist Orhideefestivali tegemata jätta. Sel aastal soovitame aga kindlasti end matkadele ette registreerida ja piletid varakult ära osta. Kui aga juhtub, et orhideehuvi on suur ja festivalile ei jõua, siis jaanipäevast kuni augusti alguseni toimuvad Pärimusmatkade egiidi all ka Orhideematkad. Need algavad Vilsandi RP keskusest Loona mõisast igal laupäeval kell 12:00.
Niisiis – valige sobiv nädalavahetus, võtke kallimal näpust ja tulge lilleilu nautima! Orhideede õitseaeg on maist augustini!
Mida festivalil peale lilleilu veel näha saab?
Festivali kava on koostatud lähtuvalt piirkonnas pakutavatest võimalustest, lisaks on kokku pandud rikkalik kultuuriprogramm Igal päeval on oma fookus. Arvestanud oleme erinevate sihtrühmadega. Avatud on 5 orhideenäitust, toimuvad igapäevased orhideeretked. Festivali üheks naelaks saab kindlasti jaanilaupäeva 24-tunnine etendus tööpealkirjaga „Koidust ehani – müütiliste sugemetega lugu päikeseratta teekonnast ja selle peegeldusest rannarahva elus aasta pikimal päeval“. Loodusemees Arne Ader õpetab makrofoto tegemist, kunstnik Siiri Tall ootab akvarellihuvilisi. Taimeharulduste töötuba juhivad orhideeteadur Tiiu Kull ja taimeökoloog Triin Reitalu, tervisepäeva viivad läbi nii kohalikud kui ka kaugemalt kutsutud treenerid. Festivali raames toimub 4 kontserti, esinejatest nimetagem Saaremaa noori viiulitalente Heldur Harri ja Johannest Põldat, Andre Maakerit ja Hedvig Hansoni, lõpugala staariks on Erkki Otsmann. Lisaks erinevad töötoad, tegevused Vilsandil, päikeseloojangu piknikud rannikul, jne.

Olete kõik oodatud!
Orhideefestival saab muuhulgas teoks tänu koostööle Kihelkonna ja Lümanda valdadega .
Margit Trubetsky