Määratlemata Märka lille püramiid-koerakäpp Saaremaa Orhideefestival Vilsandi Rahvuspark

püramiid-koerakäpp


Püramiid-koerakäpp
(Anacamptis pyramidalis)

Kuulub sugukonda käpalised, perekonda koerakäpp.
Mitmeaastane ühekojaline suvehaljas rohttaim. Kõrgus (16) 20…40 (50) cm.
Kasvab loo- ja rannaniitudel, puisniitudel ja hõredates salu- või loometsades. Lubjalembene.
Tolmeldavad putukad saavad õitest nektarit. Selleks peavad nad pigistama nektarimahuteid, misjärel nektar välja imbub. Tolmeldajateks on peamiselt liblikad, eriti verikireslased.


Püramiid-koerakäpp on Eestis nii haruldane käpaline, et tema rahvapäraseid nimesid ei ole teada. Teiseks on ta enne õitsemist äravahetamiseni sarnane käoraamatutega. Püramiid-koerakäppa leidub suhteliselt kitsal alal Saaremaa lääneosas ja Abruka saarel. Eesti mandriosas on teda avastatud Loode-Eestis Noarootsis. Eesti on üldse püramiid- koerakäpa üks põhja- ja kirdepoolsemaid kasvukohti. Teda ei kasva näiteks kuskil Skandinaavia mandriosas. Kuid samuti ei ole teda leitud ka Lätist ega Leedust. 
Püramiid-koerakäpp on eelkõige lubjalembene liik. Teised nõuded kasvukohale ei ole nii tähtsad, piisav soojusehulk ja päikesevalgus muidugi ka. Nii leiame koerakäppa lubjarikastelt niitudel ja hõredatest metsadest. Oma ilusate erksate õisikute tõttu paistab ta aga teiste taimede hulgast hästi silma.
Mitteõitsev koerakäpp on väga sarnane käoraamatule. Tal on pikk peenike vars, millel on pikad kitsad teravatipulised lehed. Varre alusel aga on mõned pruunikad labata lehetuped. Varre ülemises osas on vart väikese tupena ümbritsevad lehed.
Õitsemise ajal torkavad kõik käpalised palju rohkem silma ja nii ongi tähtsam just siis neid eristada. Õitseval käoraamatul ja koerakäpal polegi kuigi raske vahet teha. Kui käoraamatu õisik on pikk, rullitaoline, siis koerakäpa oma lühike, koonusetaoline. Tema kohta öeldakse ka “püramiidikujuline”, kuid püramiid on ju kandiline, tema aga ikkagi ümar. Püramiid-koerakäpa õisik oleks nagu lühikeseks kokku surutud, nii paistab ta ka mõnevõrra tihedam kui käoraamatu õisik. Koerakäpa õites on nektar, mis on mõeldud teda tolmeldavatele liblikatele.