Määratlemata orhideefestival Saaremaa Orhideefestival

Saaremaal algas Eesti esimene orhideefestival

Video

Saaremaal Loona mõisas algas täna Eesti esimene orhideefestival, mille pidamiseks just Saaremaal on põhjust küllaga – seal kasvab Eesti 36 orhideeliigist arvatavalt 33.

Orhideede ehk käpaliste sugukond koosneb kuni 25 000 liigist, aga neist 90 protsenti kasvab troopikas. Eestis on esindatud 36 liiki, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Õiget aega neil ei ole, aga üsna paljud, üle kümne liigi õitsevad praegu kindlasti.Nii et õige aeg on maikuust augusti lõpuni – kõik ongi õige aeg,” rääkis orhideehuviline Maie Meius.

Tarmo Pikner, kes orhideesid 20 aastat uurinud, ütleb, et kuigi inimeste jaoks on kõik käpalised ehk orhideed Eestis 1983. aastast kaitse all, on siiski suurimad vaenlased neile hoopis metssead.

“Kui nii ära murda, et mugul jääb sisse, siis tõenäoliselt hakkab ta uuesti kasvama, sest ta on endale varusid kogunud ja võib ikkagi edasi kasvada. Aga kui metssiga tuleb ja juurib ta välja nagu lusikaga, siis ta võtabki selle mugula ja jätab varre maha. Siis on ta hävinud, siis ta enam edasi ei kasva. See on see probleem, eriti Saaremaal,” nentis Pikner.

Täna leidsid ja nägid huvilised metsas 13 liiki orhideesid. Saaremaa esimesed orhideepäevad kestavad pühapäevani ja kindlasti leitakse järgnevatel päevadel neile ka veel lisa.

Toimetas
Karin Koppel